vzducholod

Měří 42 metrů, je ze dřeva a oceli a jmenuje se stejně jako slavný dobrodruh Gulliver. Střechu Centra současného umění Dox obsadila velkolepá vzducholoď z dílny architekta Martina Rajniše, ve které se bude potkávat umění s literaturou.
 
 

S myšlenkou netradiční instalace si ředitel Doxu Leoš Válka pohrával několik let. „Toužil jsem tu vytvořit strukturu organického tvaru, která by byla v kontrastu s moderní architekturou galerie,“ vysvětluje. Architekt Martin Rajniš, jenž dlouhodobě pracuje s přírodními materiály, byl pro Válku jasná volba. Na dřevěné stavbě s ocelovou konstrukcí pracoval spolu s dalšími odborníky od roku 2013. Výsledné dílo nakonec dorostlo do dvaačtyřiceti metrů dlouhé a deset metrů široké vzducholodi. Uvnitř se dá pohodlně sedět. „Ten tvar je symbolický. První vzducholodě představovaly optimistické ideály technologického pokroku. Svou monumentalitou nepřestávaly fascinovat lidi i dlouho poté, co zmizely z oblohy,“ dodává Válka.
 

Gulliver, jehož stavba stála 25 milionů korun, bude návštěvníkům Doxu sloužit od 12. prosince. Galerie bude v lodi dávat prostor literárním pořadům. Slavnostního otevření o den dříve se zúčastnila íránská spisovatelka a pedagožka Azar Nafisi a překladatel a spisovatel Patrik Ouředník.
 

Cestou do Gullivera se ve druhém patře Doxu zastavte na doprovodné výstavě, která představuje inspirační zdroje celého projektu včetně dobových fotografií a postřehů spisovatele Hermana Hesseho. Zapsal si i pocity z letu vzducholodí LZ10 Schwaben v roce 1911, tedy rok poté, co vzducholodi začaly fungovat jako dopravní prostředek pro veřejnost. „Při takovém prvním letu člověk sotva propadne pozorování, zažívá jen, jak se blaženě vznáší a cítí nezávaznou radost z cestování.“
 

Do vzducholodi se dostanete po schodech se vstupenkou do celé galerie. Aktuálně je v Doxu k vidění výstava íránské karikatury Linie svobody a rozsáhlá výstava fotografií dvorního fotografa Václava Havla Tomkiho Němce, uspořádaná k Havlovým nedožitým osmdesátinám. Od 16. prosince prezidenta připomene i malíř Tomáš Císařovský. Pod názvem Úmysl a trochu náhoda Dox vystaví desetidílný obrazový cyklus zachycující nejrůznější momenty z Havlova života.