Vydáno: 20/10/2016
 
Názory Zdroje brexitu, Trumpa i Zemana, Nebezpečí živých mikrofonů, Koho zastaví polské ženy, Svoboda tisku na tenkém ledě Orbis pictus Picasso v kostce, Pes Miláček, manipulátor, parazit, Rozumí pes lidské řeči?, Zaříkávač psů, Punk Vivienne Westwood: Jak punkerka zbohatla, Reportáž Našel jsem Kaddáfího pistoli, Satira Veselé mapy krvavé Evropy, Příběh Český hrdina z pláže Omaha, Věda Záhadné mořské dno, Móda Paráda z hadrů, Rozhovor Kvůli Zemanovi se nemá cenu vztekat, Kulturní feed, Knihy, Město, Jídlo, Relax, Flashback Klidná síla

Miláček, manipulátor, parazit

psi
text: Ondřej Formánek, Jan Čáp, foto: Alexander Dobrovodský
Na této planetě žije přes půl milardy psů a jejich populace rychle roste. Češi patří co do počtu psů na obyvatele k světovým rekordmanům. Milujeme je, žijí v našich domácnostech, platíme za ně spoustu peněz. Psi nám za to prodávají iluzi.

Vivienne Westwood: Jak punkerka zbohatla

Westwood
text: Iva Rose, foto: archiv Vivienne Westwood
Radost potřebujeme, aby život stál za to. Proč ale pořád nejsme šťastní, i když žijeme v nejlepší době? „Chybí nám pohlazení,“ říká psychiatr Radkin Honzák.

Český hrdina z pláže Omaha

JINDRA
text: Daniel Anýž, foto: archiv Ladislav Jindra
V New Yorku z rozhlasu slyšel, jak v jeho rodné zemi vyhladili Lidice. Chtěl si vyřídit účty s Hitlerem, a tak šel. Jako příslušník americké pěchoty přes Omaha Beach až na Šumavu. Představujeme vám dalšího z českých hrdinů.

Paráda z hadrů

upcyklace
text: Hana Slívová, foto: Andrea Malinová, archiv Lubici Skalské
Šaty z košile, batoh z džínů, cihla z PET lahve. Využít „jetý“ materiál je dneska trend. Má i svůj název: upcyklace. Kromě návrhářů se jí věnují designéři, inženýři, ale i holky, kterým po babičce zůstal šicí stroj.

Záhadné mořské dno

oceany
text: Daniel Anýž
O mořském dně toho víme méně než o povrchu Marsu. Jen 15 procent je podrobně zmapovaných. Zůstávají nám tak ukryty drahé kovy i nebezpečí pro posádky ponorek.

Našel jsem Kaddáfího pistoli

pistole
text: Stanislav Krupař, foto: Stanislav Krupař
Horké libyjské odpoledne. Ten kluk si pozorně prohlédne ulici. Sem a tam a zase zpátky. Nikde nikdo. Pak se usměje, odemkne branku a vstoupí do přítmí altánu jako první. Oči potřebují čas, aby si na rozdíl ostrého světla a stínu zvykly. Až pak ji náhle uvidím před sebou. Kaddáfího osobní zbraň, diktátorova zlatá pistole.

Kvůli Zemanovi se nemá cenu vztekat

zabransky
text: Hana Slívová, foto: David Růžička, Ladislav Babuščák
Prý je to inscenace roku. Nová hra Davida Zábranského říká věci, které nejsou mezi umělci a „pražskou kavárnou“ úplně oblíbené. Například obhajuje prezidenta Miloše Zemana.

Slet básníků světla

atropomorfnimapy
text: Ondřej Formánek, ilustrace: Marek Pokorný
Ještě před sto lety to byl ohromně populární žánr. Mapy Evropy obydlené rozhádanými komickými figurkami a bizarní zvířenou. I dlouhá a krutá válka se v nich vešla do prosté strkanice vojáka se dvěma kočkami.