Vydáno: 06/10/2016
 
Názory Krátkozraké Česko, Oblékne Evropa maskáče?, Nácek, krtek, prasečák a jiné nedokončené příběhy, Orbis pictus Hledá se šéf zeměkoule, Štěstí Jak najít štěstí (a proč nám to nejde), Laboratoř radosti, Štěstí je jen za odměnu, Zažít štěstí na vlastní kůži, Reportáž Hidžáby na Copacabaně, Signal Slet básníků světla, Václav Havel Jak z jiné planety, Havla vám závidíme, Prezidentův pistolník, Architektura Stavitelka čínských mrakodrapů, Umění Špion u metra, Kulturní feed, Knihy, Město, Jídlo, Relax, Flashback Obrození Boba Dylana

Jak najít štěstí (a proč nám to nejde)

stesti_jaromir99
text: Iva Roze, ilustrace: Jaromír 99
Nejšťastnějším národem jsou letos opět Dánové. A to mají horší počasí a ještě větší sklony k depresím a alkoholismu než my. Co by se Češi od šťastnějších národů mohli naučit? A má ta honba za štěstím vůbec nějaký smysl?

Jsme blbí a sebestřední

Honzak_BET_ORTEN
text: Pavla Francová, foto: Bet Orten
Radost potřebujeme, aby život stál za to. Proč ale pořád nejsme šťastní, i když žijeme v nejlepší době? „Chybí nám pohlazení,“ říká psychiatr Radkin Honzák.

Zažít štěstí na vlastní kůži

stesti_BET_ORTEN
text: Jan Čáp, foto: Bet Orten
Jak být štěstím bez sebe? Někdo se s tím narodí, jiný musí na své spokojenosti zapracovat. Vyzkoušel jsem proto několik „zaručených“ receptů.

Stavitelka čínských mrakodrapů

LE_PETREUC
text: Pavla Francová, foto: Allied Architects International
Miluji svoji práci, říká česká architektka Eva Le Peutrec. Před třicátými narozeninami navrhla v Číně svůj první mrakodrap. Dnes tam staví milionové město a sní o tom, že navrhne i něco v Česku.

Jak z jiné planety

havel_TOMKI_NEMEC
text: Daniel Anýž, foto: Tomki Němec
„Byl to zázrak,“ říká fotograf Tomki Němec o své tříleté „jízdě“ s prezidentem Václavem Havlem. Své životní dílo, rozsáhlou havlovskou monografii, teď vydává jako novodobý samizdat.

Havla vám závidíme

SHIPSEY_TUREK
text: Ondřej Formánek, Petr Šimůnek, foto: Jiří Turek
Irský právník Bill Shipsey pracuje pro Amnesty International desítky let. K podpoře disidentů a utlačovaných dokázal přemluvit největší hvězdy světové pop music, státníky a nositele Nobelovy ceny. Podle něj byl Havel nejvýznamnějším bojovníkem za svobodu, jakého Evropa měla od druhé světové války.

Hidžáby na Copacabaně

uprchlici_brazilie
text: Tomáš Nídr, foto: Tomáš Nídr
Brazílie na rozdíl od Evropy vítá syrské uprchlíky s otevřenou náručí. Přesto se do ní příliš nehrnou. „Země tě lehce přijme, ale pak se o tebe už nestará,“ vysvětluje Armin, jeden z příchozích Syřanů.

Slet básníků světla

signal_festival
text: Hana Sívová, foto: Jack Gore, festival Signal
Tohle je akce, na kterou může být Česko pyšné. Signal Festival si během pár let získal světový věhlas. Letos budou umělci kouzlit se světlem na dvaceti místech Prahy.